فراخوان گرنت از همکاری‌های پژوهشی مشترک ایران و سوئیس برای سال 2021 

فراخوان دور جدید حمایت‌های مالی از همکاری‌های پژوهشی مشترک ایران و سوئیس با عنوان کمک‌هزینه‌ی مشارکت تحقیقاتی (Research Partnership Grants) با همکاری میز سوئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه ZHAW که Leading House کشور سوئیس برای توسعه‌ی همکاری‌های مشترک پژوهشی با کشورهای جنوب آسیا و ایران اعلام گردید.

در قالب این فراخوان پژوهشگران سوئیسی و ایرانی که قصد تعریف پروژه‌های پژوهشی مشترک را دارند، می‌توانند برای دريافت گرنت پژوهشی تا سقف 35 هزار فرانک سوئیس، درخواست هاي خود را به دانشگاه ZHAW ارسال کنند.

اهداف اصلی این گرنت‌های پژوهشی:

 • تشویق تعریف همکاری‌های جدید: کمک‌هزینه‌ همكاريتحقیقاتی می‌تواند در مراحل اولیه‌ی تعریف یک همکاری پژوهشی مشترک مفید واقع شود
 • رشد و توسعه‌ی یک همکاری مشترک قبلی: اين گرنت، این امکان را برای محققین سوئیسی و ایرانی که سابقه‌ یک همکاری قبلی با یکدیگر داشته‌اند فراهم می‌کند که همکاری خود را با هدف آماده کردن درخواست حمایت مالی از یکی از نهادهای حمایتی بزرگ (مانند بنیاد علم سوئیس، اتحادیه‌ی اروپا، صندوق پژوهشگران و یا سایر نهاد حمایتی منطقه‌ای یا بین‌المللی) ادامه دهند.
 • حمایت از محققان جوان: کمک‌هزینه‌ی مشارکت تحقیقاتی همچنین می‌تواند به منظور حمایت از نسل بعدی دانشمندان به کار رود (دانشجویان دوره‌ی دکترا با سابقه‌ی تحقیقاتی کمتر از ۶ سال). براي آغاز همکاری‌های علمی بین‌المللی كمك كند.

این فراخوان شامل تمامی فعالیت‌های مشترک در تمامی رشته‌های تحصیلی و حوزه‌های تحقیقاتی می‌شود.

افراد واجد شرايط:

پروژه‌ها فقط در صورتی واجد شرایط بررسي و دريافت حمایت مالی هستند که شامل تمامی معیارهای زیر باشند:

 • ثبت درخواست باید توسط طرف سوئیسی در سایت دانشگاه ZHAW انجام شود. متقاضی باید اقامت دائم کشور سوئیس و قرارداد همکاری با یکی از دانشگاه‌های فدرال، کانتونال، دانشگاه‌های علمی کاربردی، تربیت معلم یا موسسات تحقیقاتی دولتی سوئیس داشته باشند. قرارداد همکاری متقاضی با دانشگاه سوئیسی باید دائم باشد یا حداقل تا انتهای زمان اتمام پروژه ادامه داشته باشد. تعریف فوق، به عنوان “طرف سوئیسی” شناخته می‌شود.
 • حمایت‌ها شامل تعریف پروژه‌ی مشترک، تعریف برنامه‌ تدریس مشترک (joint teaching) یا توسعه‌ برنامه‌ درسی مشترک (joint curriculum development) بين طرف سوئیسی و یک نهاد دانشگاهی در ایران (مانند دانشگاه یا موسسه‌ی تحقیقاتی شناخته و تایید شده توسط دولت) می‌شود.
 • طرف ایرانی، باید استاد یا محقق (دانشجوی دکترا) شاغل در یکی از دانشگاه‌ها/پژوهشگاه‌های معتبر دولتی باشد که تا پایان مدت اجرای پروژه ارتباط (کاری یا تحصیلی) خود را با دانشگاه/پژوهشگاه حفظ کند. محقق/پژوهشگر اصلی در ایران باید به نحوی وابسته به یک دانشگاه معتبر یا یک موسسه تحقیقاتی دولتی باشد و علاوه بر چندین سال سابقه‌ تحقیق یا تجربه عملی، باید دارای سمت هیئت علمی یا محقق (دانشجوی دوره‌ی دکترا) در آن دانشگاه/موسسه‌ي تحقیقاتی باشد.
 • طرف سوئیسی باید درخواست خود را صرفاً از طریق نشانی ایمیل دانشگاهی خود (با فرمت  firtstname.lastname@exampleswissuniversity.ch ) ثبت نمایند. درخواست‌هایی که از ایمیل‌های غیر دانشگاهی ارسال شود، بررسی نخواهند شد.

تاریخ‌های مهم:

 • زمان ثبت فراخوان: 10 آبان 1400
 • مهلت ارسال درخواست‌ها: 25 دی 1400
 • بررسی درخواست‌ها و تصمیم‌گیری در مورد پروژه‌های منتخب: 11 فروردین 1401
 • اطلاع‌رسانی به متقاضیان: ۱۰ اردیبهشت 1401
 • مدت زمان اجرای پروژه: تا یک سال (تاریخ شروع پروژه‌ها باید در سال 2022 باشد)

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام:

 • جدول بودجه بندی را از اینجا دریافت و بررسی نمایید. این جدول باید به صورت مشترک توسط طرف سوئیسی و ایرانی تکمیل شود. پيشنهاد مي شود دانشگاه‌های ایرانی متقاضی، اعلام آمادگی خود جهت حمایت مالی مشترک از پروژه‌ها را در قالب یک گواهی که میزان حمایت مالی دانشگاه از مجری ایرانی به فرانک سوئیس در آن اعلام شده است در اختیار مجری ایرانی قرار دهند تا به همراه مدارک ثبت‌نام در سایت بارگذاري شود. پروژه‌هایی که حمایت مالی مشترک نداشته باشند، شانس کمی برای پذیرفته شدن دارند.
 • طرف سوئیسی باید فرم ثبت نام آنلاين را تکمیل كند.